четвъртък, 25 юни 2026 г.

Защо "Боговете" у нас са смъртни

 

                                                                             



Защо "Боговете" у нас са смъртни
Законът се нарушава, защото явно не е писан за българите, които се мислят за богове.
.
Ако имаше сурови наказания за запалянковците на кормилото едва ли би имало толкова жертви на пътя у нас!
.
Законът не иска да се променя, значи ние трябва да се променим, ако не искаме жертвите на пътя да се увеличават!
.
Винаги ще има прави, но ще има и такива, които се мислят за такива. Последните са най-опасни по пътищата на България!
.
Нервите са добър съветник само, когато са оправдани, но и обуздани да са, това не ни дава повод да нарушаваме правилата на пътя.
.
В. Софин 25.06.2026год.

Път който върна спомена

                                                                          




 

Път който върна спомена

  Нещо се разпадаше. Нищо вече не беше същото.

    Разбрах го през паметната за всички ни година 1989. Ще кажете, че това е защото тогава е дошъл края на комунизма у нас?

Всъщност нещата са съвсем други. Тогава отворих нова глава в живота си. Смяната на режима с друг режим. Всъщност тогава се ожених. Нещо ми предстоеше, но още не можех да схвана проблема. Мислих си, че е велико. Радвах се… Обичах! Същевременно от четящите днес, можете да си помислите, че ме е хванала параноята.

Но вече толкова години цели тридесет и седем не мога да се отърва от мислите, които дори нощем не ми дават покой.

Връхлитаха ме и продължават да ме хващат панически.

Имах а и все още усещам, че вече не е същото.

 Тогава всеки се беше оттеглил от семейството. По-точно първо сестра ми, мъжът и, първият мой племенник, които вече бяха образували едно ново цяло. Майка ми и баща ми друго…

Аз с жена ми, с която предстоеше да прекарам живота си също бяхме оформили отделно цяло.

Именно това тогава ме глождеше. Не ми даваше миг покой. Спомнях си с носталгия времето, когато бях малък; когато баща ми седеше начело на масата. Майка ми, сестра ми и аз. Искаше ми се да запечатам тоя миг, да го оставя не разрушен. Да бъде,  цял завинаги.

Уви! Беше края на 1989година. Годината на промяната в живота ми.

  Спомнях си, че нищо вече не бе същото. Нямаше го мириса на сеното лятос, което с баща ми прибирахме на тавана и после вечер си лягахме да преспим в него.

Нямаше освен на празници общи трапези. Всеки се беше отделил в неговото си цяло семейство и живееше самостоятелно без да се бърка в нещата на другите. Именно този период беше особено тежък за мене.

Тогава с новото дойде и отчуждението.

Първите купони през1990год. Реденето по безкрайни опашки за хляб, олио и сирене.

Майка ми казваше, че и през Фашистко не е било така тежко, както сега през 1990год.

А после, когато скриха житото стана още по-тъжно. Нощта стана ден. Части хлебарници, колкото щеш. Банички има, а няма хляб. Сякаш и едното и другото не се правеха от брашно. Всичко беше сторено умишлено.

На опашка нощем за хляб в края на двадесети век. Тук там по-центъра на града ни дори палеха огън да се сгреят хората.

И всичко умишлено! За да може някои да станат прекалено богати, а други да продължат мизерното си живуркане.

Нацията се беше разделила. Нямаше много повод за усмивки, но за тревоги и проклетисване имаше.

 Полека лека сякаш ударени от гръм се разпадахме. Лошото е, че продължава и днес разпадането. Наркотици, убийства, кражби и безочие по пътищата на страната.

Мечтаехме да ги стигнем американците. И днес повечето от нас мечтаят. Но разрушеното цяло вече го няма. Всеки сам за себе си. Всеки отчужден, затворен.

Толкова години цели тридесет и седем минаха от началото. Много изоставиха родните си места и хукнаха към неизвестното в чужбина.

Разпадът продължава! И нищо вече не е същото!

Един режим смени друг. И това е, защото вече човек не звучи гордо, парите, които има звучат и извисяват този, който знае как да ги придобие по нечестен път.

Оцелява не силния, а хитрия с ум в джунглата наречена живот.

Останаха единствено мечтите! За това да разберем истината за живота. Истината да създаваш, а не да рушиш и унищожаваш!

Тъжно става, когато ценностите като задружно семейство изчезнат. Когато разделението властва, както сега. Беззаконието се шири под  път и над път.

Удобно омразата и завистта властват.

А някога бяхме задружни. Бяхме млади и мечтаехме. Днес единствено те мечтите от спомени са оцелели. За по добър и по справедлив свят. Свят без войни и алчност!

В. Софит 25. 06.2026год.


сряда, 24 юни 2026 г.

БОДЛИТЕ НА РОЗАТА

                                                                          




Бодлите на розата

Няма как да разбереш аромата на розата, ако не опиташ от бодлите и.

.

Розите стават неустоимо привлекателни едва, когато опитате от бодлите им.

.

Очите не вярват на истината докато носът не усети аромата на розата.

.

Розите трудно се откъсват, за разлика от бодлите им, които остават следи по кожата.

.

Животът им прекалено кратък, но затова пък толкова ароматен и красив на розите, че не всички усещат бодлите им, които служат за защита.

.

Месец юни е само тридесет дни, в които ароматът на розите говори за любовта като една красиво разказана приказка, в която има и бодли.

.

Живот без бодли, е като роза без защита.

.

Прекалено много антракти по време на телевизионни предавания за хората, които не обичат реклами!

.

В. Софин 24.06.2026год.


понеделник, 22 юни 2026 г.

Любовно обяснение

 


                                                                            


Любовно обяснение


Влюбен мъж с каскет

паника в жената всявал.

Боднал шикозен тоалет

на ласки мили се надявал.

.

Дали на ти е бил с късмета

с тази небръсната брада!?

Срещата сърдечно бе приета

от красива дама във дъжда.

.

Не щещ ли тоз закъсал мъж

чадър усетил без съмнение.

Разтворен над него изведнъж

от дама с любовно, обяснение!

В. Софин 22.06.2026год. 


неделя, 21 юни 2026 г.

На морето

                                                                             




На морето

Хей здравей на морето!

Пекат успешно парите - дупето!

Красиви мисли излизат –

с бикини в очите - мадамите влизат!

 

Фотопарат жертвите щраква.

Идеи от живота морски очаква.

Чадъри в пясъка, сенките крият

под тях бабанки бира в жегата пият.

 

Кресливи чайки плячката дебнат.

С кофички деца пясък, изгребват.

Луксозни цигари, майките пушат.

Татковци, мадами с погледи гушат!

 

Царевици гладни в пет евро избират -

парите в джоба продавачи прибират.

Предлагат чадъри, шезлонги любезни

пребъркват кесиите с нерви железни!

 

Хей здравей на морето!

Плаче накърнено портмонето.

Но в клуба на богатите добре е…

Изградено с Евро – реномето!

В. Софин 21.06.2026год.


петък, 19 юни 2026 г.

Рими за любов

 

                                                                     



РИМИ ЗА ЛЮБОВ

Китарен звън се носи над морето.

Припяват вълните тихо в унисон.

Тръпка мила разбива ми сърцето

със спомен от стрела на Купидон!


Безметежно време спомен връща

аз младок, а тя - буйната стихия,

която мило с обич мен прегръща

със силата на неустоимата, магия!


Китарен звън ме буди край морето.

Извират от вълните рими за любов.

Тръпка пак разбива ми сега сърцето

със стрела, за която вече съм готов!

В. Софин 19.06.2026год.


Любовта решила -ЛИМЕРИК - ВИД ХУМОРИСТИЧНО ПЕТОСТИШИЕ

 

                                                        



Любовта  решила - ЛИМЕРИК - вид хумористично петостишие


-

Мъж хванал на пътя си късмет -

намерил гърне жълтици с мед.

Срещнал красиво, мило момиче,

чието сърце хвъркало кат птиче

щом чуло стиха на младия поет!

-

Едно момиче с кукла във ръце

с красиво, одухотворено, весело лице

срещнало дядо в детската градина

преди да чукне новата година

на Коледа с играчка дарена от сърце!

-

Внезапната любов веднъж решила,

че на среща никога не е грешила

щом целувката била и пеперуда,

която хвъркала в стомаха за заблуда

на мъж срещнал във гора - Сибила!

В.Софин 19.06.2026год.