вторник, 22 юни 2021 г.

Разни: търсене и предлагане.

                                                                                         





                                                              Търсене и предлагане

Точен харизматичен часовник, търси удобна каишка за взаимноизгодна връзка.

„Някакви“ предлагат връзки всякакви.

Унил премиер търси нова кесия с по-голям размер.

Овдовял охлюв търси черупката на своя живот.

Неузряла млада диня търси бостан, където да узрее на спокойствие.

Слънчоглед търси в небето слънцето на своя живот.

Среден пръст търси скришно място в човешка ръка. Надява се там да скрие непредвидената си показност пред обществото в компанията на по-малките си братя.

Изоставен праг обзет в тъга, търси плах луксозен, женски крак, да го настъпи пак.

Овдовял крак търси обувка с точен размер за новата си връзка, която да ги върже с любов.

Търся сгодна каса с особена нагласа. Желанието ми е да вляза в нея без ключ.

Изпразнен от чувства нов албум търси особени впечатления за страниците си.

Скромна на вид игла предлага място в ушите си на конец за връзка.

Една стотинка търси кавалер в лицето на лев, който да ѝ плати кафето.

Звукът потърси връзка с тишината, но откри в нея само мълчание.

Изоставена но все още сгодна лодка търси здрав кораб, с когото да осъществи мечтите си за нов живот.

В.Софин  22.06.2021год.


сряда, 9 юни 2021 г.

Растението живот!

 



                                                                                          




                                                                   Растението живот!

            Сънувах, че съм растение. Рядко, което живее в пустинята. Два пъти в годината се хранех с дъжд. През другото време пазех особена диета. Така се случи, че веднъж едни хора ме намериха. Оказах се рядко… съвсем рядко растение, което вършеше чудеса. Лекуваше! Справяше се добре с нервите и унищожаваше вирусите като хлебарки. Помагаше и за рак.

   Разбрали това, хората ме отскубнаха насилствено. Намерих се в парник редом с домати и краставици…

Очакванията на хората бяха големи. Особено след първите изпитания, които бяха проведени веднага след насилственото ми отмъкване от пустинята.

      Малко след проведените опити, разочарованието на хората ме стигна. Изваден без милост от моята околна среда се бях превърнал в непотребен бурен. Пречех за напредъка на хората.

  Без милост и пощада бях изхвърлен в кофа за боклук.

В нея вътре се оказахме няколко „експеримента“. Всички изхвърлени растения се намерихме в кофата. Оказахме се заедно в една борба срещу хората, които ни бяха подценили.

Изхвърлени на бунището на едно място избуяхме в ново растение. Бацил някакъв. Вирус смъртоносен течеше в зелените ни вени.

Докато ни открият  отново, извършихме атентат. Изгубиха време да ни неутрализират. Убихме доста хора докато ни спрат и разделят.

 Не ми харесваше ролята на палач, но изборът не беше мой. Беше на хората, които се месеха в божиите дела. Аз бях роден в пустинята. Въпреки недоимъка на храна, водата, която падаше два пъти в годината, вършех чудеса. Затворен между всички други растения, бях се превърнал в ненужен бурен. Съединението с другите растения ми показа, силата.

Но всъщност знаех, че майката природа ме беше създала да помагам в несгодите като пазя живота.

Решението на хората да ме отскубнат и после изхвърлят ненужно беше грешно.

Получиха си го! Нямаше измъкване от капана заложен от съединението. Въпреки ваксините, които се включиха на помощ нещата ескалираха.

Минаха години преди отворената рана да зарасне.

  Когато това стана вече бях намерил начин да се върна с помощта на вятъра в пустинята, където избуях отново. Бях в родината, която ме приветства с добре дошъл.

Тогава внезапно се събудих…

Защото това все пак беше сън, нали! Буден осъзнах, че добрите чудеса вършат подвизите си там, където всеки е роден.

     Изборът да се родя в неприветливо място, пустиня без вода не беше мой. Глад. Два пъти вода в годината… Какво говоря!?

      Но добри чудеса стават. Стават преди да помислим за алчността, и привързаността си към парите. Всичко добро или зло се върши с тях. Колкото повече, толкова по-добре. Когато обаче стане прекалено засищане, майката Природа реагира, а не аз, някакъв си „Бурен“ решил да промени системата наречена, живот!

В.Софин  9.06.2021год

вторник, 8 юни 2021 г.

Трудното е да живееш!

                                                                                    





Бях му приятел, а не, враг!... Въпреки това ме изгори сред други, безцеремонно...

Всъщност бях книга. Неудобна книга поднесена с контекст: "Нещата са добри, когато се вършат безкористно..."


Лесно е да умреш... Прекалено, лесно. По трудното е да се научиш да живееш!

 

Типично българско поведение: да се скриеш сред болестта, която няма как да прецени дали си прав или кривнал сред парите, които са всичко за теб!

 

Все повече не мисля за моето оцеляване. Мисля за другите... Боже прости им! В главите им има мисли единствено за пари. Колкото повече имат, толкова повече власт над всички други хора!... А после?

В.Софин

 


понеделник, 7 юни 2021 г.

Много важно!

                                                                                         






 




                                                         Много важно!

Ехе, моята книга не се купува…

Но докато интернет светува,

все пак тя ще съществува!

И пред децата ми ще се надува!

 

А внуците ми ще се чудят:

„Тоя дядка май не струва!“

Времената вечно ще се трудят,

и писаното слово ще се чува!

В.Софин


неделя, 6 юни 2021 г.

Вчера и днес

                                                                                         



Вчера любовта между двама млади изглеждаше лъскава и почти превъзходна. Уви! Днес не само, че беше потъмняла, но натрупаната от времето патина по нея и пречеше да блесне отново.


Парите никога не стигат. Не защото са малко. Напротив! Прекалено многото пари няма как да се задържат в износените единствени, джобове на простолюдието.


Днешната огризка от ябълка едва ли може да се сравни с вчерашната, която вече е потъмняла от времето.

За да не превърнем днешния враг в утрешен, трябва да пръскаме, овошките!

Роди се днес. Утре вече беше остарял.

Днешната целувка едва ли може да се сравни с утрешната закъсняла!
В.Софин

петък, 4 юни 2021 г.

Сини планини

                                                                                         






                                                         Сини планини

Щом изворът у нас избликне

и вдъхновение пръстите погали,

музата в сърцето ще проникне

в таланта, който сме създали!


Щом съдбата е това решила,

пръстът не трябва да се меси.

Животът в стройна ескадрила

лети за всеки, свободен от завеси.

 

Щом права пътеката се отклони

от нас се иска само да я върнем.

Там горе, където сини планини,

ни чакат с обич да прегърнем!

В.Софин  4.06.2021год. 

сряда, 2 юни 2021 г.

Колкото повече...

                                                                                         






                                                                         Колкото повече

Колкото повече изкачвах стъпалата -

всъщност слизах доста ниско.

Гледах през очила, мъглата,

всичко изглеждаше ми близко!

 

Колкото повече обичах равнината -

всъщност изкачвах се високо.

Усещах как сърцето във цветята

влизаше в душата ми дълбоко!

 

Колкото повече обичах планината -

всъщност виждах само красотата;

образа изграден от чувства на луната

на върха, откъдето блика светлината!

 

Колкото повече навлизах в долината -

всъщност слизах обратно към града.

Това не спираше сълзите във реката

да следват своя път към, радостта!

 

Колкото повече се взирах във зората -

всъщност виждах залезът в червено.

Обръщах очи с молба към небесата,

да грее слънцето за всички, озарено!...

В.Софин   2.06.2021год.