четвъртък, 25 юни 2026 г.

Път който върна спомена

                                                                          




 

Път който върна спомена

  Нещо се разпадаше. Нищо вече не беше същото.

    Разбрах го през паметната за всички ни година 1989. Ще кажете, че това е защото тогава е дошъл края на комунизма у нас?

Всъщност нещата са съвсем други. Тогава отворих нова глава в живота си. Смяната на режима с друг режим. Всъщност тогава се ожених. Нещо ми предстоеше, но още не можех да схвана проблема. Мислих си, че е велико. Радвах се… Обичах! Същевременно от четящите днес, можете да си помислите, че ме е хванала параноята.

Но вече толкова години цели тридесет и седем не мога да се отърва от мислите, които дори нощем не ми дават покой.

Връхлитаха ме и продължават да ме хващат панически.

Имах а и все още усещам, че вече не е същото.

 Тогава всеки се беше оттеглил от семейството. По-точно първо сестра ми, мъжът и, първият мой племенник, които вече бяха образували едно ново цяло. Майка ми и баща ми друго…

Аз с жена ми, с която предстоеше да прекарам живота си също бяхме оформили отделно цяло.

Именно това тогава ме глождеше. Не ми даваше миг покой. Спомнях си с носталгия времето, когато бях малък; когато баща ми седеше начело на масата. Майка ми, сестра ми и аз. Искаше ми се да запечатам тоя миг, да го оставя не разрушен. Да бъде,  цял завинаги.

Уви! Беше края на 1989година. Годината на промяната в живота ми.

  Спомнях си, че нищо вече не бе същото. Нямаше го мириса на сеното лятос, което с баща ми прибирахме на тавана и после вечер си лягахме да преспим в него.

Нямаше освен на празници общи трапези. Всеки се беше отделил в неговото си цяло семейство и живееше самостоятелно без да се бърка в нещата на другите. Именно този период беше особено тежък за мене.

Тогава с новото дойде и отчуждението.

Първите купони през1990год. Реденето по безкрайни опашки за хляб, олио и сирене.

Майка ми казваше, че и през Фашистко не е било така тежко, както сега през 1990год.

А после, когато скриха житото стана още по-тъжно. Нощта стана ден. Части хлебарници, колкото щеш. Банички има, а няма хляб. Сякаш и едното и другото не се правеха от брашно. Всичко беше сторено умишлено.

На опашка нощем за хляб в края на двадесети век. Тук там по-центъра на града ни дори палеха огън да се сгреят хората.

И всичко умишлено! За да може някои да станат прекалено богати, а други да продължат мизерното си живуркане.

Нацията се беше разделила. Нямаше много повод за усмивки, но за тревоги и проклетисване имаше.

 Полека лека сякаш ударени от гръм се разпадахме. Лошото е, че продължава и днес разпадането. Наркотици, убийства, кражби и безочие по пътищата на страната.

Мечтаехме да ги стигнем американците. И днес повечето от нас мечтаят. Но разрушеното цяло вече го няма. Всеки сам за себе си. Всеки отчужден, затворен.

Толкова години цели тридесет и седем минаха от началото. Много изоставиха родните си места и хукнаха към неизвестното в чужбина.

Разпадът продължава! И нищо вече не е същото!

Един режим смени друг. И това е, защото вече човек не звучи гордо, парите, които има звучат и извисяват този, който знае как да ги придобие по нечестен път.

Оцелява не силния, а хитрия с ум в джунглата наречена живот.

Останаха единствено мечтите! За това да разберем истината за живота. Истината да създаваш, а не да рушиш и унищожаваш!

Тъжно става, когато ценностите като задружно семейство изчезнат. Когато разделението властва, както сега. Беззаконието се шири под  път и над път.

Удобно омразата и завистта властват.

А някога бяхме задружни. Бяхме млади и мечтаехме. Днес единствено те мечтите от спомени са оцелели. За по добър и по справедлив свят. Свят без войни и алчност!

В. Софит 25. 06.2026год.


Няма коментари:

Публикуване на коментар